Wyprawa lotnicza na Górę Żar...
06.07.20084442
Tym razem postanowiłem udać się na Górę Żar (761 m n.p.m.) - szczyt w Beskidzie Małym znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. Dodatkową atrakcją był fakt iż dotarłem tam drogą lotniczą :)


Krótka historia Góry Żar:
W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Góra jest bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników paralotniarstwa.

Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2.310.000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości.

Od 1979 roku na górę Żar można wjechać drogą asfaltową. W 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa z Międzybrodzia Żywieckiego.

Piękna panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

W środowisku pseudonaukowców góra Żar słynie także ze zjawiska paranormalnego - na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry, wg opisów zamieszczonych w czasopismach poświęconym zjawiskom paranormalnym siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, "toczą się pod górę").


Informacje dodatkowe
Rodzaj aktywności:LOT
Długość trasy:156,68 km
Średnia prędkość:172 km/h
Maksymalna prędkość:241 km/h
Średni czas przejechania 1 km:0:23 min/km
Minimalny czas przejechania 1 km:0:15 min/km
Pliki do pobrania
  • Lot na trasie Nowy Targ - Góra Żar
  • Lot na trasie Góra Żar - Nowy Targ
  • Lot na trasie Nowy Targ - Góra Żar
  • Lot na trasie Nowy Targ - Góra Żar
  • Lot na trasie Góra Żar - Nowy Targ
  • Lot na trasie Góra Żar - Nowy Targ