IV Piknik Lotniczy w Krakowie
01.07.20074463
Jak co roku, także i w tym na piknik odbył się na lotnisku Rakowice-Czyżyny, jednym z najstarszych lotnisk Europy i pierwszym lotnisku niepodległej Rzeczypospolitej.
Od trzech lat w czerwcowym kalendarzu wydarzeń lotniczych niezawodnie pojawiają się Rakowice-Czyżyny. Co to za pokazy i gdzie są te Rakowice? Dla miłośników najdawniejszej historii polskiego lotnictwa nazwa ta kojarzy się jednoznacznie z najstarszym lotniskiem Niepodległej Rzeczypospolitej - przejętym z rąk austriackich w nocy z 30 na 31 października 1918 roku przez oddział kpt. Romana Florera. Z tego lotniska korzystali przez lata piloci 2 Pułku Lotniczego, stąd również wystartował do boju wrześniowego por. pil. Władysław Gnyś - pierwszy powietrzny zwycięzca w II wojnie światowej.

Po wojnie Lotnisko Rakowickie wchłonęła rozrastającą się nowa dzielnica Krakowa - Nowa Huta. Na szczęście część jego terenów od czterdziestu z górą lat użytkuje Muzeum Lotnictwa Polskiego. Pierwsze skromne próby przywrócenia lotniczych funkcji lotnisku miały miejsce w roku 2003, właśnie z okazji obchodów 40-lecia. Rok później nad lotniskiem grały już silnik kilkudziesięciu samolotów. W kolejnych latach impreza nabierał rozmachu i przebojem zdobywała sobie stałe miejsce w kalendarzu czerwcowych pokazów lotniczych. W roku ubiegłym pokazy nabrały międzynarodowego charakteru - jedną z głównych atrakcji imprezy był pokaz akrobacji nestora akrobacji ekstremalnej Jurgisa Kairysa z Litwy.

Tegoroczny - już czwarty - Małopolski Piknik Lotniczy zapowiada się równie interesująco jak dotychczasowe. Ze względu na specyfikę lotniska nie będzie niestety można na krakowskim niebie zobaczyć samolotów bojowych Sił Powietrznych RP ani ciężkich śmigłowców Wojsk Lądowych. Pomimo to program przygotowywany dla Gości Pikniku pełen jest atrakcji dobranych tak, aby entuzjaści każdej formy awiacji znaleźli coś dla siebie.

Akrobację lotniczą na różnych poziomach trudności i samolotach zaprezentują między innymi: na samolocie Edge 540 Peter Besenyei z Węgier - wielokrotny triumfator zawodów Red Bull Air Race. Akrobację zespołowa prezentować będzie niezrównany Zespół Żelazny na czterech samolotach Zlin 50LS (uwaga spotterzy - w nowym malowaniu!). Tradycyjnie już każdy dzień pokazów otwierać będzie pokaz Zespół Biało-Czerwone Iskry - tym razem w składzie sześciu samolotów TS-11 Iskra (siódmą Iskrę będzie można obejrzeć z bliska wśród eksponatów Muzeum).

Jak przystało na Muzeum, nie może zabraknąć samolotów historycznych. Największą atrakcją - już choćby ze względu na gabaryty - będzie węgierski Lisunow Li-2 w barwach fundacji Goldenteamer. Na jego pokładzie będzie można wybrać się na nostalgiczny spacer powietrzny nad Krakowem. Krajowe oldtimery reprezentować będą między innymi CSS-13, Jak-18, Pipery L-4 Grasshopper i Buckery Jungmany. Lżejszą awiację reprezentować będą statki powietrzne wszystkich klas użytkowanych w kraju - od paralotni, poprzez motolotnie, ultralajty po aeroklubowe Cessna i poczciwe Antki.

Małopolski Piknik lotniczy odbywa się nie tylko w powietrzu, ale również na ziemi. Główne atrakcje programu naziemnego to rekonstrukcje historyczne z udziałem Grup Rekonstukcji Historycznych z całej Polski. Inscenizacje przedstawiać będą między innymi sceny bitewne z Kampanii Wrześniowej, desantu spadochronowego na Krecie i lądowania w Normandii.

Gdzie i kiedy to wszystko będzie można zobaczyć? W ostatni weekend czerwca (30 czerwca/1 lipca) na terenach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Organizatorzy już dzisiaj serdecznie zapraszają każdego do wzięcia udziału w tej jedynej w swoim rodzaju rodzinnej imprezie lotniczej w miejscu gdzie Historia przeplata się z Teraźniejszością a Przyszłość jest w zasięgu ręki.

Strona WWW: http://www.pikniklotniczy.krakow.pl
Organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego